Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Hatay Merkez ve İlçeleri KGYS

Giriş
 

HATAY KGYS

(KENT GÜVENLİK YÖNETİM SİSTEMİ)

Emniyet Teşkilatı olarak yeni teknolojileri kullanmak ve geliştirmek yolunda toplumun en istekli kesimi olduğumuz  bilincindeyiz.  Çünkü suç örgütleri ve suçlular teknolojiyi kendi amaçları doğrultusunda kullanmak ve emniyet güçleri karşısında avantajlı olmak için inanılmaz çabalar ve paralar harcamaktadır. Zira teknolojiye sahip olan aynı zamanda güce de sahip olacaktır. Mobil iletişim teknolojisinin kamu hayatındaki önemi çerçevesinde; Tüm İlçelerimizde KGYS projelerinin kurulumlarına hız verilmiş, Emniyet hizmetlerinin teknolojiye uygun bir hızda gelişmesini sağlamak, olaylara en kısa süre içinde müdahale etmek, kişi hak ve özgürlüklerini ön planda tutarak vatandaşa en iyi hizmeti sunmak amacıyla standartlara uygun projelerle ileride atıl durumda kalmayacak geleceğin KGYS merkezlerini teşkilatımıza kazandırmaya çalışıyoruz. Tamamen yerel imkanlarla bütçeden herhangi bir destek almadan kendi personelimizin üstün gayretleri neticesinde projelendirilen ve inşası biten ve kullanıma açılan Projelerimiz aşağıda sunulmuştur.
Hatay İli Antakya Merkez İlçesinde 10.03.2009 tarihinde kurulumuna başlanan 10.11.2009 tarihinde geçici kabulü yapılan Hatay Kent Güvenlik Sistemi (KGYS) 49 noktada 8 sabit, 55 hareketli olmak üzere toplam 63 kamera olarak faaliyet göstermektedir.
Projeye ilave olarak, 21.01.2011 İskenderun ve Hatay 2.etap ihalesine çıkılmış; bu kapsamda 4 noktada Hatay İl Merkezine 4 hareketli, 17 sabit kamera, İskenderun ilçe merkezine 50 noktada; 50 hareketli, 10 sabit kamera ve 50 araçlık GPS kurulumu yapılmıştır.
Ayrıca; İskenderun ve Hatay 2.etap ihalesinde belirtilen Hatay il merkezinde 6 noktada 2’şer adet olmak üzere Kırmızı Işık ve Hız İhlal kameraları, 4 noktada 4’er adet olmak üzere 16 Plaka Tanıma Kamerası, İskenderun ve Belen İlçe merkezlerinde 2 noktada toplam 4 adet Kırmızı Işık ve Hız İhlal kameraları, 4 noktada ise toplam 16 adet Plaka Tanıma Kamerası kurulumu yapılmıştır.
Dörtyol KGYS Projesi kapsamında (Dörtyol ve Payas)  37 noktada, 37 Hareketli, 22 Sabit, 7 Termal olmak üzere 66 KGYS kamerası, 4 Adet CCTV Kamerası, 2 adet plaka tanıma noktasında 8 plaka tanıma kamerası ile toplamda 78 kamera ve 30 Araçlık GPS Takip sistemini bünyesinde barındırmaktadır. Gözlem Ünitesi olarak Dörtyol İlçe Emniyeti müştemilatı içerisine Hayırsever İşadamları tarafından tamamen hibe şeklinde dört katlı bir hizmet binası yaptırılmış olup, Afet Koordinasyon Merkezi şeklinde bir yapılanma gözetilmiştir. Aynı anda 110-112-155 gibi Acil Hizmet Birimlerimizin eş zamanlı olarak hizmet verebileceği konsept bir yapıda dizayn edilmiştir.
İlimizin sınır bir il olması sebebiyle jeopolitik konumu,  son zamanlarda artan terör örgütüne ait faaliyetlerin il ve ilçe merkezlerinde yoğunlaşması ve Suriye devletinde olan iç karışıklık sebebiyle çok sayıda Suriye vatandaşının sığınmacı olarak ilimize gelmesinden dolayı güvenlik zafiyeti oluşturacağından, provakatif Toplumsal olaylarda dikkate alındığında olayların büyümesine engel olunması, asayiş, trafik ve güvenlik hizmetlerinin halka daha etkin ve seri bir şekilde gelişen teknolojilerin getirdiği kolaylıklarla sunulabilmesi amacıyla; 12 Temmuz 2013  tarihinde Hatay Merkez Genişleme ve 8 İlçe Merkezi (Reyhanlı, Kırıkhan, Samandağ, Kumlu, Altınözü, Belen, Yayladağı ve Hassa) KGYS Projesine başlanılmış, 31.12.2012 tarihinden itibaren faaliyete geçirilmiştir.
Projenin detayları;
İl Merkezine İlave ; 5 noktada 4 Hareketli, 11 Sabit, Toplam 15 Kamera ve 6 Plaka Tanıma Sistemi,
Reyhanlı KGYS Projesi;  23 noktada 23 Hareketli, 63 Sabit, Toplam 86 Kamera ve 6 Plaka Tanıma Sistemi,
Kırıkhan KGYS Projesi;  24 noktada 24 Hareketli, 72 Sabit, Toplam 96 Kamera ve 6 Plaka Tanıma Sistemi,
Samandağ KGYS Projesi;  20 noktada 20 Hareketli, 60 Sabit, Toplam 80 Kamera ve 7 Plaka Tanıma Sistemi, Ayrıca Prefabrik Gözlem Ünitesi yapımı,
Altınözü KGYS Projesi;  15 noktada 15 Hareketli, 43 Sabit, Toplam 58 Kamera ve 3 Plaka Tanıma Sistemi,
Yayladağı KGYS Projesi;  11 noktada 11 Hareketli, 28 Sabit, Toplam 39 Kamera ve 3 Plaka Tanıma Sistemi, Ayrıca Prefabrik Gözlem Ünitesi yapımı,
Hassa KGYS Projesi;  13 noktada 10 Hareketli, 33 Sabit, Toplam 43 Kamera ve 2 Plaka Tanıma Sistemi,
Belen KGYS Projesi;  8 noktada 8 Hareketli, 22 Sabit, Toplam 30 Kamera ve 2 Plaka Tanıma Sistemi,
Kumlu KGYS Projesi;  7 noktada 7 Hareketli, 18 Sabit, Toplam 25 Kamera ve 4 Plaka Tanıma Sistemi kurulumları yapılmıştır.
Erzin KGYS Projesi kapsamında  12 noktada, 12  Hareketli, 24 Sabit, Toplam 36 Kamera  ve 3 adet plaka tanıma sistemi  planlaması yapılmış, kurulum çalışmaları tamamlanmak üzeredir.
 
  • TGP
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği-Hatay Şubesi
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • Ulusal Ulaştırma Portalı
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER